• 1 z 2
 

ActiMaris Sensitiv roztok výplach a čištění ran 300 ml

 
 • ke snížení zánětu, k výplachům
 • obkladům, oplachům ran a zánětů
 • urychlení hojení akutních i chronických ran
 • k použití na kůži i sliznice dutiny ústní, nosní, genitálií
 • pro citlivou kůži, děti, kojence, kojící matky
Dostupnost Skladem
Měrná cena 1,19 Kč / 1 ml
356 Kč
309,57 Kč bez DPH
   
Kategorie Hojení ran
 

ActiMaris Sensitiv – roztok na výplach a hojení 300 ml

Určený k urychlení hojení ran a zánětů na kůži i sliznici. Čistí a snižuje zánět a podporuje proces hojení. Vhodný i pro citlivou a podrážděnou kůži a sliznice dutiny ústní, nosní a genitálií. Vhodný i pro děti a kojence.

Používá se k obkladu či oplachu rány, mechanickému čištění kůže (např. s navhlčeným vatovým tampónem) a k výplachům např. při výskytu aftů, kandidózy, stomatitid, zánětů dásní apod.

Obsahuje vysoce-energetický aktivní kyslík, mořskou sůl s 80 minerály a ionizovanou zásaditou vodu.

 

ActiMaris Sensitiv doporučujeme:

   
   Na čištění, výplach a hojení:
 • akutních ran – odřeniny, řezné a tržné rány, puchýře, opruzeniny, spáleniny, ran po bodnutí hmyzem
 • zánětlivých procesů na kůži a sliznici – akné, aftů, oparů, infekčních koutků, zánětů dásní, zvukovodu
 • zánětů dásní a plísňových infekcí v dutině ústní, nosní a genitáliích
 • čerstvých pooperačních ran a jizev
 • chronických ran – bércové a diabetické vředy, infekční rány, dekubity
 • popálenin 1. a 2. stupně
 • vstupních míst katetrů, PEG trubic a drénů

Na operační čištění a oplachování ran.
Na zvlhčení obvazového materiálu a krytí ran při jeho výměně a ke změkčení, pokud je přilepeno k ráně.
Dekontaminace těla při pozitivním nálezu rezistentních bakterií (MRSA, VRE)

 

ActiMaris Sensitiv díky svým vlastnostem prokázal, že:

 • snižuje zánět a urychluje proces hojení
 • bezbolestně čistí  – díky oxidačnímu efektu kyslíku
 • vytváří optimální pH v ráně a tím napomáhá hojení – díky účinku ionizované zásadité mořské vody
 • dodává kyslík a potřebnou energii
 • snižuje otok a případný zápach rány
 • na rozdíl od antibiotik nevzniká na antimikrobiální účinek kyslíku rezistence

Jak používat ActiMaris Sensitiv roztok:

ActiMaris Sensitiv roztok eshop StopBac

Na akutní rány, odřeniny, popáleniny, apod.

1. Z rány nejdříve odstraníme případné hrubé nečistoty, zbytky oděvů, povlaků, apod.
2. Ránu vyčistíme roztokem ActiMaris Sensitiv, tj. nalijeme roztok přímo na ránu nebo roztokem důkladně  navlhčíme gázu (čtverec), přiložíme na ránu a necháme 15 – 20 min. působit.
3. Pro urychlení hojení doporučuje poté nanést přímo na ránu ActiMaris Gel na hojení(vrstvu 1 – 2 mm) a případně překrýt sterilním krytím nebo náplastí.
4. Výměnu krytí a obvazů s následnou opakovanou aplikací ActiMaris roztoku a gelu provádíme dle potřeby a stavu rány, optimálně 1 – 2x denně.

 

Při hojení chronických ran:

1. Roztokem ActiMaris Sensitiv navlhčíme sterilní krytí, přiložíme na ránu a necháme 15 minut působit. Podle potřeby můžeme lehce překrýt obinadlem.
2. V případě závažné, hnisající, nebo zapáchající rány ponecháme minimálně 20 minut nebo použijeme ActiMaris Forte – roztok na čištění a hojení ran.
3. Pro urychlení hojení poté doporučujeme nanést na ránu ActiMaris Gel na hojení (vrstvu 1 – 2 mm) a překrýt sterilním krytím.
4. Celý postup opakujeme 1 – 2x denně dle stavu rány. Doba a frekvence aplikace není nijak omezena. Je třeba pokračovat v aplikaci, dokud všechny povlaky a nekrózy nejsou snadno odstranitelné a rána není opticky čistá.

Pozn: v případě obtížně odstranitelných obvazů a krytí doporučujeme navlhčit je roztokem ActiMaris Sensitiv po dobu alespoň 5 minut, aby se daly snadněji odstranit bez poškození nově vytvořené tkáně.

 

Při výplachu a ošetření ústní dutiny:

Roztokem ActiMaris Sensitiv můžeme vypláchnout celou dutinu ústní, příp. vykloktat. Aplikujeme zhruba 1 – 2 polévkové lžíce roztoku a necháme v ústech 30 sekund až 1 minutu působit. Při kontaktu se sliznicí se ihned aktivuje singletový kyslík, který rychle ničí viry, bakterie, kvasinky a plísně. ActiMaris Sensitiv neštípe ani nepálí. Výplachy opakujeme alespoň 3x denně, nejlépe po jídle. Četnost aplikace však není nijak omezena. Pro silnější účinek kyslíku a mořské soli doporučujeme nejíst a nepít ještě alespoň 15 – 20 minut po aplikaci roztoku.

Aplikaci roztoku opakujeme podle potřeby až do vymizení obtíží. Zmírnění zánětu a ústup potíží by měl být patrný velmi rychle, již po několika málo aplikacích. Pro zesílení účinku je poté vhodné přímo na postižená místa nanést ActiMaris Gel na hojení ran.V případě chronických těžších zánětů v ústní dutině doporučujeme použít ActiMaris Forte – roztok.

Pozn: ActiMaris není určen pro vnitřní užití. Při náhodném polknutí se však není potřeba obávat žádných nežádoucích účinků – ActiMaris je 100% přírodní produkt, bez dalších přidaných chemických látek, konzervantů ani stabilizátorů. Je třeba počítat se slanou a “bazénovou” chutí roztoku.

 
Při výplachu a ošetření nosní dutiny: 

Roztokem ActiMaris sensitiv můžeme vypláchnout nosní dutinu. K výplachu, tzv. laváži je vhodné použít konvičku určenou k výplachům nosu (dostupná v lékárnách).
1. Při silném zahlenění proveďte nejprve výplach nosu vlažným solným roztokem (konvička vlažné vody z vodovodu + přiložená odměrka mořské soli).
2. Po případném výplachu nosu solným roztokem nebo i bez předchozího výplachu nalijte do konvičky 1 – 2 lžíce ActiMaris Sensitiv roztoku. Roztok neřeďte.
3. Aplikujte pomocí konvičky do nosu. Napolohujte hlavu tak, aby aby roztok hned nevytekl a nechte chvíli působit (alespoň 2 – 3 minuty). Potom se můžete vysmrkat.
4. Postup opakujte i druhostranně.

 

Obecné informace - ActiMaris Sensitiv roztok (300 nebo 1000 ml)

1. Profil přípravku:
ActiMaris® Sensitiv roztok obsahuje vodu s mořskou solí (1,2%), NaOCl (0,04%), aktivníkyslík (1O2) a HClO (0,0044%). ActiMaris® Sensitiv roztok se aktivuje ihned při vzájemném kontaktu s kůží, sliznicí a ranou. Aktivní kyslík, NaOCl a mořská sůl rychle, účinně a bez poškození tkáně eliminují patogenní mikroorganismy. Je prokázán výrazný dekontaminační účinek i proti rezistentním bakteriím (MRSA/VRE). Oxidační efekt aktivního singletového kyslíku (1O2) a hypertonického solného roztoku výrazně neutralizuje zápach ran.
Alkalické pH umožňuje postupné kontrolované uvolňování aktivního singletového kyslíku. Je podporováno přítomnosti OH- iontů (jako součást přirozeně vyváženého oxidačněredukčního systému).
Mořská sůl obsahuje chlorid sodný jako hlavní složku (NaCl = 98%) a 2% dalších mořských solí a prvků.
Zvýšená slanost ActiMaris® Sensitiv způsobuje optimální hyper-osmotický efekt, který podporuje rychlé zmenšení otoku.

2. Oblasti použití:
ActiMaris® Sensitiv roztok je vhodný:
K čištění, zvlhčení, dekontaminaci, odstranění biofilmu, otoku, fyziologickému débridementu a vytvoření optimálního mikroprostředí pro urychlení hojení:


• akutních ran (odřeniny, řezné, tržné rány, puchýře, opruzeniny, bodnutí hmyzem), pooperačních ran a jizev
• chronických ran (bércové a diabetické vředy, dekubity, nekrotické rány, infekční, zapáchající rány, ulcerující nádory,   píštěle)
• termických a chemických ran (popáleniny 1. až 3. stupně)
• vstupních míst katetrů, PEG trubic a drénů

K intraoperačnímu čištění a oplachování ran.
K intratorakálním, peritoneálním a stomickým výplachům.
Ke zvlhčení a změkčení obvazového materiálu a krytí ran.
K prevenci infekce sliznice, kůže, ran a popálenin.
K lokální léčbě zánětlivých a infekčních procesů na kůži a sliznici (dutina ústní, nosní, zevní ucho a zvukovod, genitálie, konečník).


3. Instrukce k použití:
ActiMaris® Sensitiv roztok se aplikuje při pokojové teplotě. Při ošetření velmi bolestivých ran jej lze zahřát na tělesnou teplotu (37° C). Doba trvání a četnost aplikace by měly být přizpůsobeny stavu rány. V aplikaci je třeba pokračovat, dokud všechny povlaky a nekrózy nejsou snadno odstranitelné a rána není vizuálně čistá. Převaz rány a výměna obvazů se provádí v závislosti na stavu rány, indikaci a fázi hojení, a to od několikrát denně až po jedenkrát za 2-3 dny.

V případě obtížně odstranitelných obvazů a krytí se doporučuje navlhčit je roztokem ActiMaris® Sensitiv na dobu alespoň 5 minut, aby se daly snadněji odstranit bez poškození nově vytvořené tkáně. Pro čištění ran může být ActiMaris® Sensitiv roztok kombinován s jakýmikoliv inertními nebo jinými obvazy (viz také kapitola 9: Interakce).
Doba trvání aplikace by se měla přizpůsobit tloušťce a pevnosti fibrinu, mikrobiální kolonizaci, maceraci (změknutí) okrajů rány nebo podráždění okolí:


• Stabilní prostředí a okolí rány bez přítomnosti mikroorganizmů -> doporučený čas aplikace 10 minut.
• Fibrinový povlak, bez přítomnosti mikroorganismů, macerace a podráždění na okrajích rány -> doporučený čas aplikace 15 minut.
• Fibrinem pokryté, páchnoucí rány, s přítomností bakterií -> doporučený čas aplikace 20 minut.


4. Tkáňová tolerance a bio-kompatibilita: 

ActiMaris® Sensitiv roztok je dobře tolerovaný, vhodný k dlouhodobému použití i na citlivou a podrážděnou kůži nebo sliznici. Nezpůsobuje podráždění a přecitlivělost. Nepotlačuje tvorbu nové tkáně - granulaci a epitelizaci. Dermatologicky bezpečný.


5. Riziko při nesprávném použití:
* Nesprávné použití může způsobit změkčení okrajů rány
* Možnost křížové kontaminace mezi ránami nebo pacienty při nesprávné manipulaci s lahví


6. Vedlejší účinky:
Velmi ojediněle se mohou vyskytnout tyto příznaky:
* lehké přechodné pocity brnění nebo pálení
* lehké přechodné pocity pálení a kýchání při aplikaci do dutiny nosní


7. Kontraindikace:
ActiMaris® Sensitiv roztok nepoužívejte při známé přecitlivělosti nebo podezření na alergii
na kteroukoliv složku přípravku.


8. Omezení použití:
Těhotenství a laktace: Nejsou známy žádné případy genotoxicity, karcinogenity nebo nebo embryotoxických účinků. Z důvodu nedostatku studií a dlouhodobých zkušeností s působením na těhotné a kojící ženy by se měl ActiMaris® Sensitiv roztok použít jen po předchozím lékařském zvážení. Kojenci a novorozenci: Před použitím přípravku ActiMaris® Sensitiv roztok se poraďte s lékařem.


9. Interakce:
ActiMaris® Sensitiv roztok účinkuje jako biofyzikální sloučenina na základě aktivních složek kyslíku (1O2 + OCl-), energie a oxidace. Proto v principu není nutná kombinace s dalšími lokálními aktivními látkami. Po aplikaci roztoku ActiMaris® Sensitiv může být rána kryta moderními inertními obvazy a krytím na rány, jako jsou obklady, gázy, podložky, houby, gely, hydrofilní látky, algináty, hydrokoloidy atd. V klinických studiích byla také prokázána dobrá kompatibilita a snášenlivost s obvazy a krytím se stříbrem. Pro zajištění maximálního účinku by ActiMaris® neměl přijít do kontaktu s obyčejnými kovy. ActiMaris® Sensitiv roztok lze s výhodou kombinovat s dalšími přípravky ActiMaris® - Gelna hojení ran a Forte roztok na rány.


10. Obecné bezpečnostní instrukce:
ActiMaris® Sensitiv roztok je vhodný pouze pro zevní použití na kůži a sliznice. Nepoužívejte pro přípravu infuzního nebo injekčního roztoku! Nepolykejte! Udržujte mimo dosah dětí! Používejte pouze přípravek v nepoškozeném obalu. Barevné textilie mohou vyblednout po kontaktu s přípravky ActiMaris.


11. Složení a technické vlastnosti:
Mořská sůl, voda a sodium oxychlorite.
Čirý, bezbarvý, zásaditý a hypertonický roztok mořské soli s charakteristickou vůní. Obsahuje 1,2 % NaCl (mořská sůl), 0,04 %, NaOCl a HClO (0,0044%).


12. Skladování, trvání a datum použitelnosti:
ActiMaris® Sensitiv roztok by měl být uchováván při pokojové teplotě mezi +5° a +25° C.
Chraňte před přímým slunečním zářením.
Doba použitelnosti 30 měsíců.
Datum použitelnosti je uvedeno na obalu.
Spotřebujte nejlépe během 3 měsíců po prvním otevření.
Po každém použití pečlivě uzavřete.

 

Zdravotnický prostředek: Třída II b, CE 1250

Distributor pro ČR a SR: EMPOLAS s. r. o., Česká republika

Výrobce: ActiMaris AG, Sandgrube 29, 9050 Appenzell, Švýcarsko